Wykonamy od podstaw montaż systemu magazynowania energii

Montaż systemu
Korzystaj z najnowszych rozwiązań inteligentnego systemu magazynowania energii. Idealnym rozwiązaniem, z którym stajesz się całkowicie niezależny energetycznie jest inwestycja w magazyn energii. Wykonamy dla Ciebie montaż magazynu z podłączeniem i ustawieniem,a Ty rozpoczniesz konsumpcje energii elektrycznej w momencie, w którym będzie niezbędna.

Jakie korzyści daje magazyn energii?
Przede wszystkim niezależność w momencie odpowiedniego dobrania magazynu do mocy instalacji fotowoltaicznej, która pozwala niemal w pełni zrezygnować z pobierania prądu z sieci energetycznej.
Korzystając z ATUM IN otrzymasz pakiet odciążenia swojej sieci energetycznej, oszczędności oraz wsparcia w uzyskaniu dofinansowania w ramach programu Mój Prąd 4.0.
Sposobem na podniesienie autokonsumpcji
Coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się magazynowanie energii w tzw. magazynach energii (zazwyczaj są to akumulatory litowo-jonowe lub litowo-żelazowo-fosforanowe zarządzane przez odpowiedni BMS (Battery Management System). Ich cena nadal jest wysoka, ale montaż daje użytkownikowi szereg korzyści, a sam zakup ma być dofinansowywany w ramach 4. edycji programu „Mój Prąd”. Dzięki magazynowaniu energii możliwe jest podniesienie autokonsumpcji (magazynujemy energię z nadprodukcji i wykorzystujemy ją w trakcie zwiększonego zapotrzebowania). Dodatkowo możliwe jest takie wysterowanie urządzenia, aby zmagazynowana energia kierowana była do sieci o wyznaczonej godzinie, czyli gdy energia jest najdroższa (ta funkcjonalność w pełni będzie wykorzystana po wprowadzeniu rozliczeń godzinowych – od 1 lipca 2024 r.). Nie każdy falownik ma możliwość współpracy z magazynem energii, a często taka współpraca jest ograniczona. Falowniki współpracujące z magazynami energii różnią się parametrami i funkcjonalnością, dlatego zawsze należy zweryfikować, czy dane rozwiązanie spełnia potrzeby inwestora. Niektóre falowniki z magazynami energii są w stanie pracować w ramach zasilania awaryjnego. Takie rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo i niezależność energetyczną, szczególnie na obszarach, gdzie dochodzi do częstych zaników zasilania z sieci.
Wykorzystasz nadprodukcję
Dodatkowe odbiorniki, które wykorzystają Twoją nadprodukcję
Podniesienie zapotrzebowania na energię w trakcie występowania nadprodukcji może zostać zrealizowane przez dodatkowe odbiorniki. Na przykład przekierowanie nadwyżek na grzałkę elektryczną w zbiorniku CWU (ciepłej wody użytkowej). Woda w obiektach mieszkalnych i przemysłowych podgrzewana jest zazwyczaj każdego dnia. Niezależnie od stosowanego w obiekcie źródła grzewczego możliwe jest wsparcie jego pracy właśnie dzięki zasileniu grzałki elektrycznej. Jeśli w obiekcie pracuje pompa ciepła to zamiast grzałki nadwyżkę energii z instalacji PV można przekierować na pompę. Kolejne urządzenie to system klimatyzacji, którego najbardziej intensywna praca ma miejsce zazwyczaj w okresie największej produkcji z systemu PV. Dzięki zazębieniu się profili zużycia i produkcji energii zasilanie systemów klimatyzacji również pozwala zauważalnie zwiększyć autokonsumpcję. Jej zwiększenie możliwe jest również wtedy, gdy inwestor posiada samochód elektryczny i ma możliwość ładowania jego akumulatorów w czasie pracy systemu PV.
W jaki sposób przebiega?
Na sposób wykonania instalacji systemu magazynowania energii składa się kilka zmiennych. Oczywiście przebieg instalacji będzie zależał od odpowiedniego przygotowania oraz doboru komponentów, z których zostanie zbudowana instalacja magazynu energii. Pierwszym krokiem jest weryfikacja czy akumulator ma zostać podłączony w ramach instalacjii off-grid, czy on-grid oraz czy wybrany magazyn energii będzie podłączone do istniejącego systemu fotowoltaicznego, czy zupełnie nowej instalacji PV. Procedura podłączenia magazynu w ATUM IN zawiera kilka kroków, które są dokładnie weryfikowane i sprawdzane.
W Stronę Magazynu Energii W Twoim Domu
Zastanawiasz się nad firmą, która wykona w Twoim domu instalację elektryczną? Porozmawiaj z naszym specjalistą na temat naszej oferty.
Etap I (od 1 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2024 r.) Energia wprowadzana do sieci będzie rozliczana na podstawie rynkowej, miesięcznej ceny energii elektrycznej. Cena będzie ustalana na podstawie notowań giełdy towarowej oraz jednolitego łączenia rynków dnia następnego.
Etap II (od 1 lipca 2024 r.) Energia wprowadzana do sieci będzie rozliczana na podstawie rynkowej, godzinowej ceny energii elektrycznej. Cena będzie ustalana na podstawie notowań giełdy towarowej oraz jednolitego łączenia rynków dnia następnego.
Przejściowo cena sprzedanej energii będzie ustalana na podstawie średnich wartości z poprzedniego miesiąca, a docelowo na podstawie cen bieżących (w okresach godzinowych). Oznacza to, że istotną kwestią stanie się czas, w którym energia trafi do sieci, ponieważ ceny energii w skali doby znacznie się zmieniają (najwyższe zazwyczaj są rano i wieczorem).
Zmiana taryfy to jedno, natomiast równie ważne (a często nawet ważniejsze) staje się zwiększenie autokonsumpcji, czyli bieżącego zużywania produkowanej energii, aby nie została przekierowana do sieci. Każda kWh, którą odbiorniki zużyją na bieżąco nie będzie musiała być zakupiona od sprzedawcy energii. Statystycznie w obiektach jednorodzinnych autokonsumpcja wynosi ok. 20-30% (w obiektach przemysłowych zazwyczaj więcej).
Wraz ze zmianami przepisów zmienia się również rynek fotowoltaiki w Polsce. Wzrasta zasadność inwestycji w magazyny energii, dzięki którym inwestor dostaje narzędzie pozwalające jak nigdy dotąd zarządzać energią elektryczną, wpływając m.in. na poziom autokonsumpcji. Dodatkowo, jeśli inwestor zdecyduje się na montaż systemu hybrydowego z zasilaniem awaryjnym staje się samowystarczalny i podnosi bezpieczeństwo użytkowania obiektu.